Кожна людина має право на комунікацію

Про нас

Громадську організацію «Українське товариство терапії мови і мовлення» було засновано у 2018 з ціллю створення та розвитку сучасної автономної професії у сфері охорони здоров’я "терапевт мови і мовлення", що працює з усім спектром розладів комунікації та ковтання в осіб різних вікових категорій та здійснює клінічну практику, що базується на доводах.  

Основна ціль нашої діяльностіце формування в Україні якісної сучасної терапії мови і мовлення, що синтезує кращі міжнародні практики та знання.

З одного боку ми прагнемо, щоб українці отримували якісні послуги терапії, а з іншого – щоб терапевти мови і мовлення мали гідні умови праці, репутацію у клінічному середовищі та шану у суспільстві.

Сьогодні наше товариство є лідером у створенні політик терапії мови і мовлення в Україні та формуванні активної співпраці з міжнародними колегами.

  • Завдяки діяльності нашого товариства, терапевт мови і мовлення став обов’язковим членом кожної реабілітаційної команди.
  • Завдяки активному адвокуванню терапевта мови і мовлення у сфері охорони здорони, сьогодні значно зросло суспільне бачення професії, запит та повага до професії.

Однак важливо, щоб цей титул також асоціювався з якістю, тому терапевт мови і мовлення – це регульована професія у сфері охорони здоров’я.

Наша місія

Формування в Україні сучасної професії у сфері охорони здоров’я “терапевт мови і мовлення”, що відповідає викликам сьогоднення та вимогам часу.

Ми віримо, що для якісної терапії розладів комунікації та ковтання пацієнту потрібен компетентний терапевт мови і мовлення, а для якісного надання таких послуг терапевту мови і мовлення потрібна якісна освіта.

Як професійна організація ми:

  • формуємо спільноту професіоналів,
  • створюємо можливості для професійного розвитку,
  • створюємо політики професії.

Історія виникнення

Від початку російського вторгнення у 2014 році в Україні почала активно розвиватись реабілітація у сфері охорони здоров'я для відновлення поранених воїнів. Однак головний акцент державної стратегії був спрямований на фізичну терапію, а згодом ерготерапію. Розлади комунікації та ковтання у захисників залишались осторонь пріоритетних стратегій, зокрема, у суспільстві не було соціальної обізнаності про наявність та наслідки таких порушень у дорослих. У закладах охорони здоров’я, особливо військових госпіталях, не було відповідних фахівців, а від закладів вищої освіти не надходило ініціатив для змін у цьому напрямі. У державних структурах питання розладів комунікації та ковтання не розглядалось взагалі і ця проблематика залишалась осторонь суспільного інтересу.

У 2017 році  Оксана Лялька почала активно працювати із захисниками, які набули розладів комунікації внаслідок поранень та перенесеного інсульту на базі Військово-медичного клінічного центру Західного регіону. Позаяк окремого приміщення не було, а це було вимогою для занять, то сесії проходили у майстерні для ремонту крісел колісних.

A small room full of packs and other stuff

Улітку 2018 Оксана Лялька  організувала перший в Україні табір для ветеранів з набутими розладами комунікації «Заговори знову» на базі Рівненського обласного госпіталю ветеранів війни при Рівненській обласній раді. Це стало передумовою для створення нашої ГО “Українське товариство терапії мови і мовлення” у 2018 році.

Oksana Lyalka with war veteran and five more therapists in a hall

У  грудні 2018 року спільно з Тетяною Мізерак та Вікторією Байбузенко Оксана Лялька заснували ГО «Українське товариство терапії мови і мовлення». З цього часу товариство розпочало активну діяльність у веденні політик для створення та розвитку сучасної і престижної професії «терапевт мови і мовлення» у сфері охорони здоров’я, гуртування фахівців, які хочуть працювати у галузі та поділяють цінності сучасної терапії мови і мовлення, налагодження зв’язків з міжнародними організаціями, вивченням міжнародного досвіду для врахування їх у розвитку терапії мови і мовлення в Україні.

Досягнення

Завдяки налагодженню  активної  співпраці зі стратегічними партнерами Українське товариство Фізичної та реабілітаційної медицини, Всеукраїнське об’єднання фізичних терапевтів, Українське товариство ерготерапевтів  та органами державного управління наша ГО «Українське товариство терапії мови і мовлення» долучилась до таких кроків у розвитку терапії мови і мовлення:

  1. 2020 ВР України прийняла  «Закон про реабілітацію у сфері охорони здоров’я України»,  де внесено терапевта мови і мовлення як обов’язкового фахівця реабілітаційної команди.
  2. У 2021 році до Національного класифікатора професій до пункту 2229.2 внесено нову професію «терапевт мови і мовлення». Це стало початком для розвитку терапії мови і мовлення як незалежної професії у сфері охорони здоров’я України.
  3. У 2021 році МОЗ оприлюднило наказ 20.04.2021  № 771 Про затвердження Протоколу надання реабілітаційної допомоги пацієнтам з коронавірусною хворобою (COVID-19) та реконвалесцентам, де було також прописано роль та функції терапевта мови і мовлення.
  4. У 2021 році вийшла постанова від КМУ про організацію реабілітації у сфері охорони здоров’я, де вперше описано роль та завдання для ТММ, визначено час роботи ( 5 годин з пацієнтами і 2 години на ведення документації), а також вказано, що ТММ має мати окремий кабінет.
  5. У 2023 році вийшла нова редакція змін до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я», де описано кваліфікаційні характеристики до професії «терапевт мови і мовлення», що відповідають кращим практикам ТММ у світі.